Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jarmark Wiśnickie Specjały 2023

Utworzono dnia 16.08.2023

Dzień 15 sierpnia w Nowym Wiśniczu od lat związany jest ze staropolską tradycją dziękczynną za zebrane plony i zakończonych żniw. Tegoroczne dożynki w niezmiennej konwencji rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu, do którego przedstawiciele poszczególnych miejscowości w asyście Orkiestry Dętej OSP ze Starego Wiśnicza udali się w przemarszu z wieńcami dożynkowym.

Druga część dnia odbywała się pod znakiem Jarmarku "Wiśnickie Specjały", który jak co roku miał miejsce na wiśnickim Rynku. Jako pierwszy swój program artystyczny przedstawił Zespół Regionalny „Kuźnia Folkloru”, który tym samym uczcił owocny w sukcesy pierwszy rok swojej działalności. Kolejnym punktem programu był występ Bartłomieja Widełki, który dla zgromadzonych widzów zaprezentował swoje muzyczne aranżacje na akordeonie.

Po tych muzycznych wątkach i oficjalnym przywitaniu gości, sceną w Nowym Wiśniczu zawładnęły zespoły weselne, które rywalizowały w VII edycji Festiwali Kapel Weselnych. Swoimi umiejętnościami oraz repertuarem musieli zdobyć serca nie tylko zgromadzonej publiczności, ale również komisji artystycznej, która w składzie: Karina Grandys, Ireneusz Szafrański Przemysław Nowak wyróżniła zadecydowała, kto z nich był najlepszy. Najwyższe miejsce na podium zdobył zespół Samo Sedno, a za nim kolejno Twist Band (II miejsce) i Two-Way (III miejsce). Wyróżnienia otrzymały zespoły: Powiedział Tak, Do rana oraz Wixa Band, a w drodze losowania nagrodę publiczności ufundowaną przez Burmistrza Nowego Wiśnicza otrzymał zespół Twist Band.

Nie można jednak zapominać o głównym celu Jarmarku „Wiśnickie Specjały”, czyli podzięce za to co przyniosły tego roczne zbiory i żniwa, których głównym symbolem są wieńce dożynkowe. Te, stworzone przez koła gospodyń wiejskich oraz świetlice wiejskie naszej gminy wystawione i podziwiane były przez cały jarmark. I tu nie obyło się bez głosowania, tym razem bez jury, a swojego faworyta wyłoniła publiczność. Nagrodę główną ufundowaną przez Burmistrz Nowego Wiśnicza otrzymał wieniec Koła Gospodyń Wiejskich w Kobylu. Kolejne równorzędne miejsca i nagrody pieniężne zdobyły Koło Gospodyń Wiejskich w Królówce, Koło Gospodyń Wiejskich w Łomnej, Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Wiśniczu, Świetlica Wiejska w Kopalinach, Świetlica Wiejska w Muchówce oraz Świetlica Wiejska w Leksandrowej. By tradycji stało się zadość, na wiśnickim rynku stanęły liczne stoiska jarmarczne, na których twórcy prezentowali własne umiejętności rękodzielnicze i dzielili się swoim hobby. Była również Karczma Czerneckiego serwująca przysmaki oraz miasteczko zabaw dla najmłodszych. 

Na koniec wszystkim zgromadzonym taneczną zabawę zagwarantował bezkonkurencyjny DJ Pema! z gośćmi. Bisom nie było końca!
Jak co roku, 15 sierpnia wypełniony był pogodną, rodzinna atmosferą, a także mocą wrażeń, która pozwalały na wspólne i radosne świętowanie dożynek w Gminie Nowy Wiśnicz.

więcej zdjęć na Facebooku: https://www.facebook.com/MOKNowyWisnicz/

Galeria

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Kartka z kalendarza:

 

Dołącz do nas na FB

Zapraszamy do udziału

 

Rodzinny Rajd Rowerowy - Trasy