Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Otwarcie wystawy "Sakralne Dziedzictwo Ziemi Wiśnickiej"

Utworzono dnia 07.08.2020

Kolejną wystawę, która została zorganizowana przez Miejski Ośrodek Kultury w „plenerowej galerii” wiśnickiego Rynku, tworzą zebrane dzieła sztuki wokół tematu „Sakralnego Dziedzictwo Ziemi Wiśnickiej”. Dlaczego sztuka sakralna?

Koncepcja zorganizowania właśnie takiej wystawy wypływa z refleksji i woli upamiętnienia obchodzonych w roku 2020 jubileuszy. Z rokiem 1520 wiąże się wspomnienie budowy kościoła pw. Wojciecha w Starym Wiśniczu, równo cztery wieki temu ukończono budowę kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu. Również przed czterystu laty do ówczesnego kościoła pw. Św. Jakuba w Królówce został przywieziony słynący łaskami obraz „Przemienienie Pańskie”, a 80 lat temu została wyburzona świątynia wotywna klasztoru karmelickiego pw. „Chrystusa Zbawiciela” w Nowym Wiśniczu. W dostępnych zapiskach można dopatrzeć się także okrągłej daty powstania kwater z kościoła pw. Ducha Świętego w Chronowie, które stanowią fragmenty nieznanego bliżej szesnastowiecznego tryptyku (datowanie obrazów przypada na lata 1520 – 1530).

Zwiedzającym chcemy zaoferować chwilę refleksji i wewnętrznych doświadczeń płynących z uroku tej ekspozycji. Wybrane, malarskie interpretacje i rzeźby wprowadzają w barwny, fascynujący świat kultury minionych czasów i dowodzą o naszych korzeniach. Wystawa tak została ułożona, aby zwiedzający od pierwszej chwili zagłębiając się w treść oglądanego dzieła mógł posiłkować się informacją ukazującą jego kontekst historyczny. Przedstawiona ekspozycja, którą tworzą reprodukcje na ogół rozpoznawalnych czy wręcz znanych obrazów i rzeźb opowiada także o kulturze duchowej tych, którzy ją tworzyli i tych którym nie tylko przez stulecia służyła ale nadal służy.

Ponadto sztuka sakralna, z którą na co dzień spotykamy się w naszym życiu nie tylko pełni funkcję kulturową, estetyczną czy edukacyjną ale patrząc z punktu teologicznego jest również ,,pośrednikiem” spotkania i prowadzi do adoracji. Wyrasta z wiary Kościoła i do tej wiary nie tylko nawiązuje ale również zbliża. Dlatego dobrze jest poznać wartości kulturowe i  duchowe zapisane w dziełach sztuki będących Sakralnym Dziedzictwem Ziemi Wiśnickiej a przy stosownej okazji zwiedzić również obiekty, w których znajdują się oryginalne prace.

Zorganizowanie wystawy nie byłoby możliwe bez współpracy z wieloma życzliwymi osobami: ks. dziekanem Ryszardem Kołodziejem proboszczem parafii Św. Wojciecha w Starym Wiśniczu, ks. prałatem Józefem Janusem proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Królówce, ks. Rafałem Królem proboszczem parafii Ducha Świętego w Chronowie, ks. Krzysztofem Wąchałą proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu,  ks. dr Piotrem Paskiem dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, ks. prałatem dr Waldemarem Robertem Maćko proboszczem parafii św. Anny w Wilanowie, Janem Flaszą dyrektorem Muzeum Bocheńskiego im. S. Fischera, Panem Tadeuszem Koziołem a także dyrekcją i pracownikami Muzeum Narodowego w Krakowie oddziału Pałac Biskupa Erazma Ciołka, którym serdecznie dziękują: Burmistrz Nowego Wiśnicza, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu.

 

Otwarcie wystawy

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Kartka z kalendarza:

 

Dołącz do nas na FB

Zapraszamy do udziału

 

Rodzinny Rajd Rowerowy - Trasy