Pierwsze próby ze scenariuszem
Ruszyły spotkania w ramach projektu pn. „Tradycja - zwyczaje i obrzędy kulturotwórczą przyszłością wiśnickiej wspólnoty.”
Działanie realizowane w ramach programu: EtnoPolska. Edycja 2024
Zapraszamy! Ty też możesz w nich uczestniczyć!
- Kto jest organizatorem? - Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu przy współpracy z Zespołu Regionalnego „Kuźnia Folkloru” oraz KGW w Kobylu.
- Tematyka projektu: warsztaty taneczne, warsztaty wokalne, warsztaty tworzenie bukietów, kompozycji kwiatowych.
- Czy lista uczestników jest zamknięta? - projekt jest działaniem otwartym i każdy może w nim wziąć udział – zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.
- Co trzeba zrobić aby się zapisać? - wystarczy tylko przyjść na spotkanie lub zadzwonić do MOK w Nowym Wiśniczu, lub Pań z KGW w Kobylu.
- Do jakiej grupy uczestników jest adresowany: do udziału zapraszamy młodzież - dziewczęta i chłopców, panny i kawalerów, panie zamężne i panów żonatych w każdym wieku.
- A jeżeli przyjdą rodzice z dziećmi? – zaopiekujemy się dziećmi organizując dla nich zajęcia świetlicowe.
- Co można zyskać uczestnicząc w projekcie? – dobrą zabawę, pożytecznie spędzony czas, wiedzę oraz umiejętności taneczne, wokalne i wiele więcej!
- Informacja o projekcie:
Jeszcze pod koniec lat 80 XX wieku często można było spotkać w naszym mikroregionie wiele pięknych i wymownych, ludowych tradycji. Do jednych z nich należały obrzędy weselne, podkreślające wspólnotowy charakter świętowania. Do obecnych czasów przetrwało zaledwie kilka najbardziej charakterystycznych motywów tego obrzędu. W zapomnienie odeszły m.in. zwyczajowo organizowane orszaki weselne, przejazdy zaprzęgami konnymi czy też obrzędy oczepin, które oprócz kolorytu oprawy weselnej, nacechowane były symboliką mającą zapewnić nowożeńcom szczęście, zdrowie, bogactwo i wieczną miłość.
Do kolejnego, prawie całkiem obumarłego obyczaju a podkreślającego regionalny charakter i koloryt ziemi wiśnickiej dopisać należy noszenie strojów regionalnych, które ubierano aby zaakcentować istotę ważniejszych świąt i lokalnych uroczystości. Kiedyś bardzo popularne i spontanicznie organizowane przez miejscową społeczność widowiska obrzędowe ale również grupy śpiewacze czy też amatorsko działające kapele ludowe dzisiaj należą już do rzadkości.
Poprzez realizację projektu chcemy nie tylko przywołać zapomniane zwyczaje ale łącząc poszczególne „ogniwa”, uzyskać „łańcuch” konkretnych wydarzeń, wypływających z kalendarza roku obrzędowego, odbudowując w ten sposób lokalne dziedzictwo kultury ludowej. Atutem projektu jest oddolne, wspólnotowe działanie na rzecz kultywowania miejscowych tradycji i utożsamianie się z nimi. Szansę na powodzenie upatrujemy w aktywności kulturalnej lokalnych KGW, świetlic wiejskich oraz amatorskiej działalność artystycznej instrumentalistów wykazujących zainteresowanie muzyką ludową. Projekt zapewni zorganizowanie cyklu spotkań animacyjno-edukacyjnych, na których uczestnicy będą mogli zapoznać się z wiedzą dotyczącą zwyczajów i obrzędów naszego regionu, spotkać się z najstarszymi mieszkańcami, nie tylko pamietającymi te czasy ale również uczestniczącymi w tego typu wydarzeniach. Ponadto na podstawie zachowanych zapisków oraz wspomnień zostanie opracowany scenariusz z uwzględnieniem miejscowej gwary, elementów stroju ludowego, sposobu wykonywania zielnych bukietów ślubnych i wianków weselnych.
Do udziału w obrzędzie tradycyjnego wesela została zaproszona grupa obrzędowa „Folkowa Kuźnia”. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach teatralno-obrzędowych, oraz próbach tanecznych i wokalnych, na bazie których zostanie przygotowane widowisko obrzędowe ukazujące symbolikę i koloryt zwyczajów „Wesela Wiśnickiego”. Rezultat końcowy pokażemy podczas Jarmarku zorganizowanym w Nowym Wiśniczu. Osiągnięte, zaprezentowane i udokumentowane wyniki mają szansę stać się tym czynnikiem, który zacznie procentować w myśleniu o kulturze ludowej, ukaże bezcenny wymiar dziedzictwa kulturowego i pozwoli pomału odbudowywać w świadomości mieszkańców korzyści płynące z kultywowania obrzędowości ziemi wiśnickiej, które można przekuć nie tylko na zagospodarowanie wolnego czasu, uchronienie od zapomnienia lokalnego dziedzictwa kulturowego ale również sposobu na turystykę kulturową oraz promocję regionu.
Zainteresowanych udziałem w projekcie organizatorzy zapraszają. Szczegółowe informacje: MOK Nowy Wiśnicz 14-612-87-04 lub o u Pań z KGW Kobyle.