Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ruszyły spotkania w ramach projektu „Łańcuch kulturotwórczych reakcji” Działanie realizowane w ramach projektu „EtnoPolska”

Utworzono dnia 04.07.2022

 

Ruszyły spotkania w ramach projektu „Łańcuch kulturotwórczych reakcji”

Działanie realizowane w ramach programu: EtnoPolska. Edycja 2022

 

  • Kto jest organizatorem? - Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu przy współpracy z KGW w Kobylu i Kopalinach.
  • Tematyka projektu: warsztaty taneczne, Warsztaty wokalne, warsztaty tworzenie bukietów, kompozycji kwiatowych i wieńców dożynkowych
  • Czy lista uczestników jest zamknięta? - projekt jest działaniem otwartym i każdy może w nim wziąć udział – zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.
  • Co trzeba zrobić aby się zapisać? - wystarczy tylko przyjść na spotkanie lub zadzwonić do MOK lub Pań z KGW Kobyle!
  • Do jakiej grupy uczestników jest adresowany: do udziału zapraszamy młodzież - dziewczęta i chłopców, panny i kawalerów, panie zamężne i panów żonatych w każdym wieku.
  • A jeżeli przyjdą rodzice z dziećmi? – zaopiekujemy się dziećmi organizując dla nich zajęcia świetlicowe.
  • Co można zyskać uczestnicząc w projekcie? – dobrą zabawę, pożytecznie spędzony czas, wiedzę oraz umiejętności taneczne, wokalne i wiele więcej!
  • Informacja o projekcie:

Kluczowym w tytule jest słowo „reakcje”. Organizatorzy poprzez projekt chcą doprowadzić do ciągu samoistnych „reakcji” aktywizujących lokalną społeczność Gminy Nowy Wiśnicz. Celem projektu jest próba odtworzenia zanikających lub całkowicie zapomnianych zwyczajów i obrzędów kultywowanych przez naszych rodziców dziadków i pradziadków. Jeszcze pod koniec XX wieku często można było spotkać w naszym mikroregionie wiele zwyczajowo wykonywanych czynności, m.in. zbieranie ziół, zbóż i roślin ozdobnych do celów leczniczych, kulinarnych i dekoracyjnych. Z tym zwyczajem nierozłącznie powiązane było wspólnotowe przygotowywane bukietów podkreślających istotę, świeckich wydarzeń (wesela wiejskie, noc świętojańska /sobótki/, święto plonów), jak również religijnych uroczystości (Niedzieli Kwietnej/Palmowej/, święcenia wianków w oktawie Bożego Ciała, bukietów i wieńców podczas święta Matki Boskiej Zielnej). Jednak pod wpływem m.in. takich czynników jak stopniowa mechanizacja gospodarstw rolnych, pogoń za nowoczesnym stylem życia oraz odpływ młodzieży do dużych ośrodków miejskich, ten wydawałoby się wrodzony i niezbywalny obyczaj, prawie w większości zanikł. Do kolejnego, całkiem obumarłego obyczaju a podkreślającego regionalny charakter i koloryt ziemi wiśnickiej dopisać należy noszenie strojów regionalnych, które ubierano aby zaakcentować istotę ważniejszych świąt i lokalnych uroczystości. Kiedyś bardzo popularne i spontanicznie organizowane przez miejscową społeczność widowiska obrzędowe (zwyczaje weselne, korowody dożynkowe, itp.), ale również grupy śpiewacze czy też amatorsko działające kapele ludowe dzisiaj należą już do rzadkości a aktywność prężnie działających Kół Gospodyń Wiejskich skupiła się głównie na kulinariach.

Analizując słabe i mocne strony projektu dostrzegamy potrzebę pobudzenia do działania grupy zainteresowanych osób skupionych wokół lokalnych KGW i świetlic wiejskich. Poprzez realizację projektu chcemy nie tylko odtworzyć zapomniane zwyczaje ale łącząc poszczególne „ogniwa”, uzyskać „łańcuch” konkretnych wydarzeń, wypływających z kalendarza roku obrzędowego, odbudowując w ten sposób lokalne dziedzictwo kultury ludowej. Atutem projektu jest oddolne, wspólnotowe działanie na rzecz kultywowania miejscowych tradycji i utożsamianie się z nimi. Szansę na powodzenie upatrujemy w odradzaniu się aktywności kulturalnej lokalnych KGW w: Kobylu, Kopalinach zapraszając do działania również pozostałe, w tym Królówce, Łomnej i Muchówce, świetlic wiejskich oraz amatorskiej działalność artystycznej instrumentalistów wykazujących zainteresowanie muzyką ludową. Projekt zapewni zorganizowanie cyklu spotkań animacyjno-edukacyjnych, na których uczestnicy będą mogli zapoznać się z wiedzą dotyczącą zwyczajów i obrzędów naszego regionu, tj.: elementów stroju ludowego, sposobu wykonywania bukietów zielnych, wianków i wieńców dożynkowych, wezmą udział w próbach tanecznych i wokalnych, na bazie których zostanie przygotowane widowisko obrzędowe nawiązujące do okresu dożynkowego. Rezultat końcowy pokażemy podczas Jarmarku zorganizowanego w Nowym Wiśniczu. Osiągnięte, zaprezentowane i udokumentowane wyniki mają szansę stać się tym czynnikiem, który zacznie przełamywać stereotypowe myślenie o kulturze ludowej, ukaże bezcenny wymiar dziedzictwa kulturowego i pozwoli pomału odbudowywać w świadomości mieszkańców korzyści płynące z kultywowania obrzędowości ziemi wiśnickiej, które można przekuć nie tylko na zagospodarowanie wolnego czasu, ale sposobu na rekreację turystyczną oraz promocję miejscowości.

 

Zainteresowanych udziałem w projekcie organizatorzy zapraszają. Szczegółowe informacje: MOK Nowy Wiśnicz 14-612-87-04 lub o u Pań z KGW Kobyle.

 

Próba

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Kartka z kalendarza:

 

Dołącz do nas na FB

Zapraszamy do udziału

 

Rodzinny Rajd Rowerowy - Trasy