Tradycja - zwyczaje i obrzędy kulturotwórczą przyszłością wiśnickiej wspólnoty
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu informuje, że w ramach programu konkursowego Narodowego Centrum Kultury Etno Polska. Edycja 2024, złożony wniosek projektu pn. „Tradycja - zwyczaje i obrzędy kulturotwórczą przyszłością wiśnickiej wspólnoty.” uzyskał dofinasowanie.
W związku z powyższym na stronie internetowej i Facebooku MOK sukcesywnie będziemy zamieszczać informacje z realizacji projektu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do uczestnictwa.
W ramach projektu pn. „Tradycja - zwyczaje i obrzędy kulturotwórczą przyszłością wiśnickiej wspólnoty” zostanie zrealizowany cykl warsztatów edukacyjno-animacyjnych ukazujących tradycje weselne Ziemi Wiśnickiej. Zostaną przybliżone obrzędy weselne, w tym, m.in. ceremoniał błogosławieństwa i zaślubin, tańce i zabawy weselne a także tradycyjny dla mikroregionu strój ludowy, symbolika bukietów (różdżki weselnej) i wianków kwietnych, jak również nieodzownego elementu każdych godów - zwyczajowe przysmaki kulinarne według przepisów kultywowanych przez lokalne KGW.
Drugim wiążącym w całość ogniwem będzie przygotowanie inscenizacji łączącej miejscowe tradycje i zwyczaje ludowe w widowisku obrzędowym pn. „Wesele Wiśnickie”. Osiągnięcia projektu zostaną zaprezentowane 15 sierpnia 2024 r. podczas „Jarmarku” w Nowym Wiśniczu.
Finał projektu- widowisko "Wesele Wiśnickie"
Symbole weselne - różdżka, bukiety i wianki
O zwyczajach, obrzędach weselnych, drużbace i muzyce weselnej
Informacja z kolejnych prób. Choreografia i scenariusz …
Wykupiny Panny Młodej
Kapelo graj!
„Tradycja - zwyczaje i obrzędy kulturotwórczą przyszłością wiśnickiej wspólnoty”
Pierwsze próby: