Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wiśnickie Echa Zygmuntowskiego Dzwonu - otwarcie wystawy plenerowej

Utworzono dnia 08.06.2022

Stało się tradycją, że od roku 2020 przy wschodniej ścianie ratusza w okresie letnim można zatrzymać się na chwilę refleksji w tzw. plenerowej galerii. Nie inaczej jest w roku 2022 – roku 406. rocznicy nadania praw miejskich Nowemu Wiśniczowi. Wieńczącym akcentem tegorocznego programu Dni Wiśnicza było otwarcie wystawy plenerowej "Wiśnickie Echa Zygmuntowskiego Dzwonu". Na ośmiu planszach została pokazana historia obrazu - „Zawieszenie dzwonu Zygmunta". Dlaczego taka wystawa w Wiśniczu? Bowiem obraz poprzez autora, a także sportretowane postacie związany jest z historią Wiśnicza i Koryznówki, gdzie znajduje się Muzeum Pamiątek po Janie Matejce. Wystawa tak została ułożona, aby zwiedzający zagłębiając się w treść oglądanego dzieła mógł posiłkować się informacjami uzupełniającymi okoliczności powstania.

O kulisach zorganizowania wystawy opowiedzieli organizatorzy: Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu Leszek Marszałek oraz Kustosz Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” Pani Maria Serafińska-Domańska. Na otwarcie wystawy z organizatorzy zaprosili prof. Mieczysława Rokosza autora książki „Dzwony i wieże królewskiej katedry na Wawelu - Dzwon Zygmunta” napisanej także dzięki jego osobistym doświadczeniom jako dzwonnika, który w krótkim rysie przybliżył historyczne ciekawostki dzwonów wawelskich. Otwarcia wystawy dokonali przedstawiciele władz samorządowych – Burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzata Więckowska, Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Korta a także prof. Czesław Dźwigaj autor pierwszego w Polsce Pomnika Jana Matejki, który został odsłonięty w 1993 roku na Rynku nieopodal Ratusza. Pod pomnikami Założyciela Miasta Stanisława Lubomirskiego i Mistrza Jana Matejki uczestnicy otwarcia wystawy złożyli kwiaty. Była też miła niespodzianka w postaci „sernika matejkowskiego” którą można było degustować po otwarciu wystawy.

Potrzebę realizacji Jarmarku Wiśnickiego zainicjowanego w 2016 roku, kiedy miasto Nowy Wiśnicz obchodziło jubileusz 400-lecia lokacji dostrzegło również Województwo Małopolskie przyjmując rolę Partnera Głównego wydarzenia, a honorowy Patronat nad Wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Galeria

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Sierpień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Kartka z kalendarza:

 

Dołącz do nas na FB

Zapraszamy do udziału