Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

XX festiwal „Z pieśnią patriotyczną i żołnierską przez wieki”.

Utworzono dnia 04.10.2022

„Patriotyzm to troska o język ojczysty, jego piękno, czystość i bogactwo. To również ukorzenianie siebie oraz następnego pokolenia w ojczystą kulturę, karmienie się tym, co w niej najszlachetniejsze.

To poznawanie historii ojczystej, wydobywanie z niej pięknych kart, ale również nazywanie po imieniu zła, które miało w niej miejsce”.

o. prof. Jacek Salij OP

fragment pochodzi z książki pt. „Patriotyzm dzisiaj” 

 

Szanowni Państwo

Burmistrz Nowego Wiśnicza oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu zapraszają do udziału w XX edycji festiwalu „Z pieśnią patriotyczną i żołnierską przez wieki”.

Sięgając do krótkiej, bo zaledwie 20-letniej historii festiwalu, z łatwością dostrzeżemy, że pieśni patriotyczne i żołnierskie, które stały się naszym  tworzywem twórczości artystycznej, to najpiękniejsze skarby naszej kultury narodowej. Jednocześnie są wielkim świadectwem historii i zapisem losów naszego narodu. Tworzone pod wpływem uczuć i emocji, towarzyszyły Polakom w różnych momentach historii - jednoczyły w chwilach zagrożenia, w latach niewoli broniły przed wynarodowieniem, bowiem poprzez konkretną treść niosły przesłanie, nadzieję i wiarę w lepsze jutro.

Biorąc pod uwagę, że festiwal niezmiennie przyjmuje formę przedsięwzięcia kulturalno-edukacyjnego, adresowanego do społeczności Województwa Małopolskiego, a ideą tego konkursu jest propagowanie wartości patriotycznych oraz popularyzowanie historii w przystępny i przyjemny sposób, zachęcamy, aby uczestnicy przygotowując się do konkursu, równocześnie zagłębiali się w genezę powstania utworów. Odkrywanie historii małej i dużej Ojczyzny to niezwykła podróż po dziejach naszego kraju. Przynosi wymierne, edukacyjne efekty, wzmacnia tożsamość kulturową, więzi rodzinne oraz daje wiele radość i satysfakcji.

Instytucjom i organizacjom delegującym uczestników na Festiwal, proponujemy przeprowadzenie kameralnych przesłuchań konkursowych, które pozwolą przygotować uczestników do festiwalowych eliminacji.

Przesłuchania festiwalowe zaplanowano na dzień 3 listopada (czwartek), a wyłonieni laureaci wystąpią w Koncercie festiwalowym w dniu 11 listopada 2022 roku, w sali Rycerskiej Wiśnickiego Zamku.

Zwracamy się z prośbą o rozpowszechnienie idei oraz regulaminu Festiwalu w Państwa środowisku.

 

ZAŁĄCZNIKI:

  • Regulamin
    Utworzono dnia 04.10.2022, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Karta zgłoszenia
    Utworzono dnia 04.10.2022, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Luty 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Kartka z kalendarza:

 

Dołącz do nas na FB

Zapraszamy do udziału

 

Rodzinny Rajd Rowerowy - Trasy