Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Lekcje Regionalne

TRADYCYJNE GOSPODARSTWO DOMOWE

Podczas lekcji o temacie „Tradycyjne gospodarstwo domowe” adresowanej do przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, dzieciom i młodzieży przybliżony zostaje model rodziny i proces transmisji kulturowej w tradycyjnych chłopskich rodzinach. Poznają podział na zadania i obowiązki poszczególnych członków rodziny. Dowiadują się o czynnościach, które wykonywano w gospodarstwie:

  • pieczenie chleba

  • robienie masła

  • mielenie zboża w żarnach

  • przędzenie nici

  • wypasanie gęsi i bydła

  • prace polowe

  • darcie pierza

Uczniowie mogą zobaczyć wszystkie niezbędne narzędzia i przyrządy do wykonywania poszczególnych prac. Sami również czynnie mogą brać udział w robieniu masła, mieleniu zboża i przędzeniu nici.

 

OBRZĘDOWOŚĆ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Zajęcia adresowane są do przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Przybliżają one dzieciom obrzędy i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia – od wigilii do Trzech Króli. Dodatkową atrakcją jest możliwość nauczenia się pastorałek śpiewanych w naszym regionie oraz wykonania tradycyjnych ozdób choinkowych.

 

OBRZĘDOWOŚĆ ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

Zajęcia adresujemy są do przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Na spotkaniu dzieci poznają zwyczaje kultywowane w czasie Wielkiego Tygodnia od Wielkiego Poniedziałku do Lanego Poniedziałku. W programie zajęć dzieci zapoznane zostają z obrzędami i zwyczajami wielkanocnymi, plastyką obrzędową Świąt Wielkanocnych oraz same mogą wykonać pisankę batikową, ciasto obrzędowe- baranka czy też palmę wielkanocną.


 

JESIEŃ NA WSI

Adresatami lekcji są dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i młodzież z gimnazjów.

Prezentacja multimedialna przybliży im proste narzędzia, maszyny i tradycyjne sposoby gospodarowania przy zbiorze płodów rolnych. Uczestnicy zajęć będą mogli doświadczyć pracy przy kiszeniu kapusty, przygotowaniu suszu na wigilię jak również przygotowaniu kukurydzy do mielenia

 

ANDRZEJKI w OER

Zajęcia przybliżają zwyczaje i wierzenia katarynkowe i andrzejkowe. w ramach lekcji odbywa się tradycyjne wróżenie z nieodzownym w tym okresie laniem wosku. Poznają również znaczenie i rolę wróżb w tradycyjnym społeczeństwie. Na zajęcia zapraszamy przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

 

PAPIER – FORMA UŻYTKOWA I DEKORACYJNA

Lekcja przybliża historię papieru oraz ukazanie jego funkcji użytkowej i dekoracyjnej szczególnie w kulturze tradycyjnej. Adresujemy ją dla wychowanków przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. W ramach zajęć wykonujemy papier czerpany i do wyboru kwiaty bibułkowe lub wycinankę krakowską.

 

ŚWIATŁO W KULTURZE

Podczas zajęć w tym temacie omawiamy, jaką pełnią rolę i jakie są wierzenia związane z ogniem i ze świecą. Jakie funkcje pełnią w poszczególnych etapach roku obrzędowego i w obrzędowości rodzinnej. Zapraszamy do udziału w zajęciach uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz szkoły średnie. W części warsztatowej proponujemy do wyboru wykonanie świecy parafinowej lub woskowej z węzy pszczelej.

 

POWROŹNICTWO I PLECIONKARSTWO

Zajęcia adresujemy do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W czasie spotkania uczestnicy zapoznają się z historią ginącego zawodu i narzędzi powroźnictwa i plecionkarstwa, materiałów używanych oraz wyrobów wytwarzanych przez tych rzemieślników. W części praktycznej wykonywane są bransoletki plecione w różnym stopniu trudności (dostosowanym do wieku i możliwości uczestników).

 

PSZCZOŁY W KULTURZE

Zajęcia adresujemy do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Na zajęciach dowiemy się o życiu i działaniu niezwykłych owadów, jakimi są pszczoły oraz jak zapisały się w kulturze - baśniach , podaniach , legendach, przysłowiach. W części warsztatowej z naturalnych materiałów zostanie wykonana pszczoła oraz bibułkowy miododajny kwiat.


 

Wszystkich zainteresowanych udziałem w lekcjach regionalnych prosimy o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Wiśniczu.

tel: 14 612 87 04


 

ZAŁĄCZNIKI:

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Kartka z kalendarza:

 

Dołącz do nas na FB

Zapraszamy do udziału

 

Rodzinny Rajd Rowerowy - Trasy