Kalendarium roczne
Kalendarz przedsięwzięć kulturalnych Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu
-2024-
-„Pożyteczne ferie 2024” 12 lutego – 25 lutego
Wydarzenie kulturalno-edukacyjne, sportowo-rekreacyjne. Zagospodarowanie wolnego czasu dzieciom i młodzieży z terenu Gminy Nowy Wiśnicz podczas ferii zimowych.
-Międzyświetlicowy Turniej Tenisa Stołowego 17 lutego
Sportowe. Przedsięwzięcie realizowane w ramach feryjnego wypoczynku adresowane do uczestników placówek kulturalno-oświatowych działających przy MOK Nowy Wiśnicz.
-Warsztaty plastyki obrzędowej- edycja wiosenna 26 i 27 lutego
Kulturalno-edukacyjne. Kolejna edycja warsztatów plastyki obrzędowej adresowanych do nauczycieli szkół i przedszkoli oraz instruktorów i animatorów kultury instytucji kultury.
-XXVII Konkurs Plastyki Obrzędowej Okresu Świąt Wielkanocnych 20 marca
Wydarzenie kulturalne. Kultywowanie zwyczajów i tradycji oraz promowanie regionu poprzez plastykę obrzędową i rękodzieło artystyczne.
-„Lingua et musica” XX Powiatowy konkurs piosenki obcojęzycznej 25 kwietnia
-Kulturalno-edukacyjne. Popularyzowanie znajomości języków obcych w środowisku szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Konkurs przybiera formę warsztatów językowych promujących młode talenty.
-Dni Wiśnicza - Jarmark Wiśnicki - XXVI Wiśnicka Parada Orkiestr Dętych 8-9 czerwca
Jarmark Wiśnicki, został zainicjowany w roku jubileuszu 400-lecia lokacji miasta. Organizatorzy nawiązując do Aktu Lokacyjnego, w którym to Król Polski Zygmunt III Waza, z dniem 8 czerwca 1616 roku zezwolił [...by w tymże mieście odbywały się trzy jarmarki roczne ...], podjęli próbę ożywienia tradycji organizowania dorocznych Jarmarków. Jarmark łączy elementy promocyjne, integracyjne i edukacyjne. Pozwala prezentować osiągnięcia naszego regionu, zaspokajając w ten sposób ciekawość i chęć odkrywania kultury i poznawania miejscowej tradycji, stanowiącej największą wartość kulturalną regionu. W ramach tej edycji jarmarku zaplanowano m.in. spektakle, koncerty i wystawy, muzykę orkiestrową oraz stoiska jarmarczne z wyrobami rękodzielniczymi, tradycyjnym jadłem i napitkiem.
- Półkolonia pn. „Pożyteczne wakacje 2024” 1-5 lipca, 8-12 lipca
Kulturalno-edukacyjne, sportowo-rekreacyjne. Twórcze i aktywne zagospodarowywanie wolnego czasu dla dzieci i młodzieży na terenie Miasta i Gminy Nowy Wiśnicz. „Pożyteczne wakacje” to jeden z półkolonijnych projektów zapewniający wypoczynek dzieciom w ich otoczeniu, realizację zajęć rekreacyjno-sportowych, zabaw integracyjnych, spotkań z osobowościami m.in. kultury, sportu, nauki oraz uczestniczenie w pieszych eskapadach po ziemi wiśnickiej a także wycieczkach krajoznawczych.
-„Jarmark Wiśnickie Specjały” oraz „Gminne Dożynki” i „VII Festiwal Kapel Weselnych” 15 sierpnia
Kulturalne. Cykl działań promujących region poprzez kulturę i kulinaria wzorowane na tradycjach, przepisach i recepturach najstarszej książki kucharskiej Stanisława Czernieckiego, nadwornego kucharza dworu Lubomirskich a także obrzędach dożynkowych połączonych z prezentacją wieńców dożynkowych oraz folkloru i sztuki ludowej różnych regionów. Jarmark dopełniają stoiska handlowo-kiermaszowe z rękodziełem, rzemiosłem artystycznym, tradycyjnym jadłem i napitkiem oraz widowisko muzyczne oparte o Festiwal Kapel Weselnych.
-IX Rodzinny Rajd Rowerowy pn. „Śladami zabytków, legend i historii” 15 września
Sportowo-rekreacyjne. Promowanie aktywnego, rodzinnego wypoczynku na „dwóch kółkach” oraz odkrywanie dziedzictwa kulturowego ziemi wiśnickiej. Na bazie rajdu zostały opracowane i wytyczone cztery około 20 km trasy o walorach turystyczno-rekreacyjno-sportowych prowadzące urokliwymi dróżkami Ziemi Wiśnickiej.
-XXII Festiwal „Z pieśnią patriotyczną i żołnierską przez wieki” 4 listopada 2024 r. - przesłuchania - I cz. /11 listopada 2024 r. - koncert -II cz.
Kulturalne. Cykl działań artystyczno-wokalnych adresowanych do społeczności Województwa Małopolskiego, zwieńczonych widowiskiem koncertowym w Sali Rycerskiej wiśnickiego Zamku
-Warsztaty plastyki obrzędowej- edycja jesienna- 12-14 listopada
Kulturalne. Jesienna edycja warsztatów plastyki obrzędowej adresowanych do nauczycieli szkół i przedszkoli oraz animatorów kultury.
-Jarmark Bożonarodzeniowy 15 grudnia
Wydarzenie kulturalno- turystyczne. Propagowanie zwyczajów i tradycji Bożonarodzeniowych i kolędniczych w zakresie twórczości artystycznej i rękodzielniczej a także wspieranie stowarzyszeń, instytucji i przedsiębiorczości oraz osób prywatnych w zakresie wytwórczości i sprzedaży kulinariów opartych o tradycyjne receptury.
-Konkurs kolęd i pastorałek Świetlica w Królówce, grudzień 2024
Kulturalne. Konkurs o zasięgu lokalnym promujący tradycję kolędowania wśród najmłodszych wykonawców.