Wiśnicz Mały
Animator kultury:
Anna Wnęk
Świetlica czynna:
Poniedziałek i Środa od 15.00 - 19.00
Stałe zajęcia:
W każdą środę zajęcia artystyczne
W czwartki zajęcia ruchowe, szachy, gry planszowe, zabawy na świeżym powietrzu,
Wiśnicz Mały to malowniczo położona miejscowość pogórza wiśnickiego. W krajobrazie tej miejscowości dominuje urokliwa przyroda – pofałdowane, porośnięte lasami obszary, które przecinają małe poletka rolne. Wiśnicz Mały posiada relikty niepowtarzalnej zabudowy drewnianej z przełomu XIX i XX wieku. Można tam zobaczyć stare spichlerze, stodoły o konstrukcji zrębowej oraz stare narzędzia rolnicze. Miejscowość posiada dobrze rozbudowaną sieć dróg, ze względu na swoje ukształtowanie jest ciekawym punktem widokowym na zabytki Nowego i Starego Wiśnicza. Pierwsze wzmianki historyczne o osadzie Wiśnicz Mały sięgają roku 1358. W wieku XIX w Wiśniczu Małym wybudowany został dwór, którego fragmenty zachowały się do czasów współczesnych.
W pobliżu starego dworu, w spokojnym i zacisznym miejscu, znajduje się Świetlica Wiejska zlokalizowana w części budynku byłej szkoły podstawowej. Świetlica Wiejska w Wiśniczu Małym została założona w 1973 roku. Miejscowa młodzież w czynie społecznym wykonała drobne pracę remontowe, przygotowując piwnice budynku szkoły podstawowej na lokal Świetlicy. Funkcję pierwszej świetlicowej objęła Pani Barbara Kokoszka. Przy świetlicy działało również Koło ZMW, które przez długi okres czasu czynnie angażowało się w życie społeczności wiejskiej. Świetlica w latach 80-tych organizowała na czas wakacji tzw. “Dziecinie Wiejski”. W szkole dzieci miały sypialnie i miejsce do zabaw a w świetlicy znajdywała się kuchnia wraz z jadalnią. Świetlica nieprzerwanie była miejscem popołudniowo-wieczornych spotkań mieszkańców, odbywały się tam zebrania, wieczorki taneczne, różnego rodzaju kursy m.in. kurs kroju i szycia. Istniał Amatorski Zespół Teatralny, który z powodzeniem bawił publiczność, a Koło Gospodyń Wiejskich zawsze dbało o dobry poczęstunek. W świetlicy usytuowany był również punkt biblioteczny.
Po dzień dzisiejszy Świetlica w Wiśniczu Małym pełni rolę miejsca integracji dzieci, młodzież i osób dorosłych łącząc w sobie tradycję i współczesność stając się pokoleniowym łącznikiem dla miejscowej społeczności.