Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zwiedzanie zabytkowej nekropolii z komentarzem nawiązującym do dziejów żydowskiej gminy Wiśnicza.

Utworzono dnia 29.08.2022

Jedynym widocznym śladem, który pozostał po kilkuwiekowej polsko-żydowskiej historii Wiśnicza jest cmentarz. W ramach obchodów 80. rocznicy deportacji wiśnickich Żydów do bocheńskiego getta przez niemieckich nazistów, 28 sierpnia 2022 r. odbyło się zwiedzanie tej zabytkowej nekropolii. Spotkanie z komentarzem nawiązującym do dziejów żydowskiej gminy Wiśnicza poprowadziła dr Iwona Zawidzka.

Równolegle na rynku w Nowym Wiśniczu (na którym jeszcze do lat 40. XX w. przeplatał się gwar języka polskiego z jidysz), można obejrzeć tematyczna wystawę pn. „Świat, który nagle przestał istnieć” poświęconą temu wydarzeniu. Natomiast na 4 września zaplanowano koncert muzyki klezmerskiej „Opowiedziane muzyką i malowane słowem” z akcentami edukacyjnymi, przybliżającymi kulturę i obyczaje panujące do lat 40 XX wieku w żydowskich miasteczkach zwanych sztetlami, do których również przynależał Wiśnicz.

Cykl wydarzeń organizują: Stowarzyszenia 60+ Nowy Wiśnicz i Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu a projekt został dofinasowany przez Województwo Małopolskie w ramach zadania pn. „Upamiętnienia 80. rocznicy wywiezienia i eksterminacji społeczności żydowskiej z Nowego Wiśnicza przez niemieckich nazistów”.

Galeria

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Kartka z kalendarza:

 

Dołącz do nas na FB

Zapraszamy do udziału

 

Rodzinny Rajd Rowerowy - Trasy