Rocznica śmierci Macieja Trapoli

Utworzono dnia 30.12.2020, 08:45

30.12.2020

30 grudnia 1637 roku w Wiśniczu umiera Maciej Trapola, architekt pochodzenia włoskiego, który działał w Polsce. Projektował w stylu wczesnego baroku włączając w swoje prace elementy manieryzmu. Trapola był nadwornym architektem wojewody krakowskiego Stanisława Lubomirskiego. Na frontowej ścianie dawnego domu Macieja Trapoli, po gruntownym remoncie w 1998 roku została umieszczona tablica upamiętniająca nadwornego architekta Stanisława Lubomirskiego, Macieja Trapoli. Widnieje na niej inskrypcja o następującej treści: “W tym domu od 1622 do śmierci w 1637 roku mieszkał i tworzył Maciej Trapola wybitny włoski architekt, budowniczy zam-ku, kościoła parafialnego, ratusza i klasztoru Karmelitów, autor pierwszych pomiarów i założeń urbanistyczno – przestrzennych miasta Nowy Wiśnicz”.

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.