Rocznica urodzin Stanisława Klimowskiego

Utworzono dnia 05.02.2021, 08:48

06.02.2021

6 lutego przypada rocznica urodzin artysty, Stanisława Klimowskiego związanego z Ziemią Wiśnicką malarza i rzeźbiarza. Urodził się w Krakowie i kształcił swój warsztat w Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza i Konstantego Laszczki. Po zawarciu związku małżeńskiego z Heleną Grenikówną w 1920r. przeprowadza się do Nowego Wiśnicza. Tutaj spędzą znaczną część swego życia tworząc (z sześcioletnią przerwą na pobyt w Zakopanem). W tym okresie powstaje wiele portretów, w tym osób z tutejszego środowiska oraz pejzaży. Podjął też pracę nauczyciela w Liceum Technik Plastycznych (dzisiaj Liceum Plastyczne) w 1951r. Po śmierci żony (1958r.) i ponownym ożenku z Bogusławą Iskierką (1961r.) przenosi się do Katowic, gdzie mieszka do końca swego życia, 17 lipca 1982r. Pochowany został na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W Nowym Wiśniczu działało w latach 1992-2010 Muzeum Biograficzne Stanisława Klimowskiego powstałe z inicjatywy wdowy artysty, jego syna Jana i synowej Jadwigi. Dzisiaj prace artysty znajdziemy w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Muzeum Ziemi Wiśnickiej i wielu prywatnych kolekcjach.

Autoportret znajduje się W Muzeum Ziemi Wiśnickiej w Nowym Wiśniczu

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.